![Okołoświateczne zagrożenia](/userdata/public/news/images/4.jpg)
Święta niebawem dopadną nas jak co roku. Liczne wyjazdy albo też najazdy na nasze domy często skutkują ciągłym dokarmianiem naszych psów. Też tak macie, że prosicie "Nie dokarmiaj mi psa niczym. On ma swoje jedzenie i swoje smaczki", a Wasza rodzicielka czy jakakolwiek nie mieszkająca z Wami istota i tak z uśmiechem na ustach robi swoje tłumacząc, że przecież on tak ładnie prosi?
No cóż, tak bywa i pewnie znowu nie uda się dopilnować wszystkich w tym całym świątecznym zamieszaniu. Co jednak jeśli da się zrobić z tego dobry pretekst do tego aby zacieśnić nieco więzi łączące Waszego psa z członkami Waszej rodziny z pożytkiem dla każdej ze stron?
Istnieje wiele pokarmów, które są szkodliwe lub wręcz toksyczne dla psów. Poniżej znajduje się lista najbardziej toksycznych produktów, których pies nie powinien spożywać. Przeczytaj dlaczego i co takiego mogą wywołać u Twojego pupila:
-
Czekolada. Zawiera teobrominę, która może być toksyczna dla psów, wywołując objawy od biegunki do poważnych przypadków zatrucia.
-
Cebula i czosnek. Mogą powodować uszkodzenie czerwonych krwinek, co prowadzi do anemii.
-
Awokado. Zawiera substancję zwana persyną, która może być szkodliwa dla psów.
-
Alkohol. Ma toksyczny wpływ na układ nerwowy psa. Mam nadzieję, że nikomu nie przychodzą pomysły stukania się kielichem z psem, ale warto o tym wspomnieć, bo może coś się komuś wyleje na dywan czy podłogę.
-
Orzechy makadamia. Mogą wywoływać zatrucie, prowadzące do słabości, wymiotów i innych problemów zdrowotnych. Orzechy w ogóle powodują wzdęcia. Nie polecam żadnych.
-
Winogrona i rodzynki. Składniki zawarte w winogronach i rodzynek są dla psów niebezpieczne, nawet w małych ilościach i mogą prowadzić do niewydolności nerek.
-
Mięso z kością. Niektóre rodzaje kości mogą pękać i powodować zadławienie, perforację jelit lub inne poważne urazy. Twarde suszone kości są często przyczyną bolesnych pęknięć czy złamań zębów.
-
Sól i słodycze. Nadmierna ilość soli może prowadzić do zatrucia sodem, a słodycze zawierające ksylitol i mogą powodować problemy z wątrobą.
-
Produkty mleczne. Niektóre psy nie tolerują laktozy, co może prowadzić do problemów żołądkowych.
-
Owoce pestkowe. Niekiedy pestki owoców mogą zawierać substancje toksyczne.
-
Kawa i herbata. Zawierają kofeinę, która jest szkodliwa dla psów.
Warto pamiętać, że każdy pies może reagować inaczej na różne pokarmy, a indywidualne tolerancje mogą się różnić. Dla jednych mała ilość może już wywołać biegunkę czy wymioty. Innym nie szkodzą one bezpośrednio. W przypadku jednak kiedy Twój psiak zacząłby się zachowywać apatycznie czy dostał biegunki albo wręcz zatwardzenia warto zawsze skontaktować się z weterynarzem. Sprawdź gdzie w Twojej okolicy znajdziesz weterynarza, który w czasie świąt będzie prowadził dyżur. Zapisz w telefonie jego numer i adres abyś w awaryjnych chwilach nie tracił czasu tylko mógł działać jak najszybciej.
Teraz podpowiem Ci co możesz zrobić, aby uniknąć karmienia Twojego psa przez innych byle czym z pańskiego stołu.
1. Przygotuj sobie dwa słoiki z ulubionymi smaczkami Twojego psa. Dobrze je oznacz wręcz opisz, że to dla psa. Dzieciaki na pewno będą chciały sprawdzić co takiego kryje się w tym zamykanym pojemniczku i warto, żeby nie zjadły zapasów dla Waszego psa. Jeśli smaczki to pyszne kiełbaski to i dorosły mógłby się skusić ;)
2. Każdy z pojemników postaw w pomieszczeniach gdzie najczęściej kręcą się goście. Salon czy duży pokój i kuchnia wydają się tu najbardziej sensowne
3. Nie wsypuj smaczków po brzegi pojemnika. Raczej wsyp ich mniej. Wizualnie ktoś, kto będzie tam sięgał będzie widział ich ograniczoną ilość i nie będzie go ciągle kusiło, aby zrobić z nagród ucztę dla Twojego psa
4. Poinformuj wchodzących, że masz przygotowane słoiki ze smaczkami dla psa na wypadek gdyby jakoś dopadła ich chęć na dokarmianie. Zaznacz jednak, że to tylko na awaryjne sytuacje kiedy już naprawdę nie będą mogli się powstrzymać.
5. Jeśli to Ty jedziesz w gości zabierz słoiki ze sobą. Poinformuj gospodarzy w jakim celu je przywiozłeś
6. Smaczki umieść poza zasięgiem psiego pyska. Chwila nieuwagi i sam poradzi sobie z ich rozpakowaniem.
7. Najważniejsze jednak jest to, aby nie dokarmiać psa wtedy kiedy wszyscy siedzicie przy stole i jecie. Inaczej nauczy się żulić przy stole i będzie wsadzał Wam nos pod pachę kiedy tylko zbliży się do stołu. W końcu kolejka do obskoczenia miłych gości będzie większa niż zwykle
Możesz skorzystać podwójnie z takiego przygotowania. Goście będą kojarzyć się Twojemu psiakowi jako super Mikołaje, którzy rozdają prezenty, a Ty będziesz spokojny, że nic mu nie zaszkodzi. Pies może dzięki temu nauczyć się siadać czy zachowywać spokój, bo smaczka dostaje dopiero po tym kiedy grzecznie siądzie na tyłku.Uczulcie na to gości. Skacze - nie dostaje, siada-dostaje. Potraktujcie to jako fajny i przydatny trening.
W załączonym pliku znajdziesz listę produktów zakazanych oraz kilka dozwolonych dla Twojego psiaka. Pobierz ją, wydrukuj i zawieś w widocznym miejscu. Może warto przedstawić ją każdemu kto odwiedzi Was w tym czasie. Może warto zabrać ją ze sobą tam gdzie udajecie się z Waszym psem. Polecam też przesłać czy rozdać ją innym znajomym lub rodzinnym psiarzom. Takie rzeczy warto mieć tam gdzie mieszka czy przebywa psiak.
Ja życzę Wam spokoju przede wszystkim. W tym całym galimatiasie przygotowań nie zapominajcie o codziennych spacerkach. Niech pies wytraca energię przed świętami, a nie ją kumuluje. Wiem, że pogoda mroźna i czasem się nie chce, ale tak samo jak Waszemu psu nam także przyda się nieco zdrowego ruchu przed świątecznym obżarstwem.
Pssst. Jeśli już teraz zaczniecie szkolić podstawowe tricki u swojego psa, zaszpanujecie potem w towarzystwie jego intelektem.